Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Výroba cestovín | Cestoviny.eu

 Postup výroby cestovín


Cestoviny sa pripravujú zmiešaním múky, vody, kurkury - prírodného farbiva a prípadne s vaječnou hmotou. Určité, potrebné množstvo múky sa preoseje na sitách. Táto múka sa vsype do domiešavača, kde sa pridá vaječná zmes, voda, a prírodné farbivo kurkuma. Zmes sa poriadne vymieša až vznikne homogénna zmes. Tá sa nasype do cestovinových strojov, v ktorých sa formuje cesto. Keď je cesto kvalitne vyformované,  za pomoci rotačného nožíka sa reže na požadované druhy a tvary. Vytvarované, ešte mokré cestoviny sa rozvrstvia na sitá, a za pomoci vozíkov sa prepravia do sušiarní.


Výroba cestovín je komplexný proces, ktorého detaily a receptúra je obchodným a výrobným tajomstvom každej cestovinárne.

Všeobecný postup výroby cestovín je rozdelený do 5 základných etáp:


1. Výroba cestovín: príprava cestovinovej zmesi
Suroviny na výrobu cestovín: preosiatu múku, sušenú vaječnú pasterizovanú zmes, kukurnu a vodu (v predpísaných množstvách) sa vymiešajú na rovnorodú cestovinovú zmes v zariadení externom (domiešavači) alebo v cestovinovom stroji.


2. Výroba cestovín: tvarovanie cestovín
Cestovinovú zmes za stáleho miešania je pretláčaná cez matricu cestovinového stroja, kde sa formujú v požadovanom tvare. Ich dĺžka sa upravuje pomocou rotujúceho noža. Rýchlosť pohybu noža upravuje dĺžku vyrábaných cestovín.


3. Výroba cestovín: sušenie cestovín
Surové výlisky rovnomerne rozvrstvené na sušiacich sitách sú premiestnené do sušiarní na prepravných vozíkoch. Podľa druhu sušených výrobkov sa v sušiarni zvolí predpísaný program, ktorý po uzavretí sušiarne automaticky začne so sušením obsahu.


4. Výroba cestovín: balenie cestovín
Sušené cestoviny na predpisanú vlhkosť cca 12% sú balené do tatrapánových sáčkov s potlačou a s predpísaným označením v zmysle PK SR.

5. Výroba cestovín: skladovanie cestovín
Vysušené a zabalené cestoviny sú uskladnené v tmavom a suchom prostredí pri normálnej izbovej teplote. Minimálna doba trvanlivosti cestovín QSC je 12 mesiacov od dátumu výroby u 5-vaječných cestovín a 18 mesiacvo u vyrobených bezvaječných cestovín.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky