Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Varíme sa | Cestoviny.eu

Dobré rady pri varení cestovínPre prípravu chutných cestovín je dôležité poznať určité zásady, ktoré pomáhajú cestovinám zdôrazniť ich chuť a dobré vlastnosti. Prečítajte si naše rady ako na to:

  1. Koľko gramov cestovín uvariť, aby zbytočne neostali v chladničke?

  • 500 g cestovín stačí na 6 – 8 porcií, v prípade že cestoviny varíte ako predjedlo

  • 500 g cestovín stačí na 4 porcie, v prípade že cestoviny varíte ako hlavné jedlo


  2. pri varení cestovín použite hrniec, v ktorom majú cestoviny dostatok miesta, aby sa nezlepili. Využite nasledovné pomery cestovín a vody:

Cestoviny - Voda
250 g - 3 litre
 500 g - 5 litrov
 750 g - 8 litrov


Vodu nezabudnite osoliť, príp. pridať 1 lyžicu oleja.

  3. Cestoviny vložte do vriacej vody, pomiešajte a nádobu zakryte. Keď voda znova vrie, pokrievku zložte a premiešajte, aby sa na seba nenalepili.

  4. Prípadne môžete zvoliť iný spôsob varenia cestovín, ktorý vám ušetrí oveľa viac energie. Cestoviny po vsypaní do vriacej vody premiešajte a zakryte a varte cca 2 min. Potom plameň vypnite a neodkrývajte. Nechajte cestoviny dôjsť v horúcej vode ešte min ďalších 5 min.  

  5. Malé cestoviny je jednoduchšie variť priamo v drôtenom site ponorenom do vriacej vody. Keď sú uvarené, tak sito jednoducho vyberte a cestoviny nechajte odkvapkať.

  6. Po precedení cestovín ich prepláchnite buď horúcou vodou (ak sa podávajú teplé) alebo studenou vodou (ak sa podávajú ako šalát alebo zapekané).

  7. Ak cestoviny podávate horúce, tak je vhodné ich po precedení umiestniť a podávať v nahriatych tanieroch alebo misiach, aby si udržali svoju teplotu čo najdlhšie, keďže rýchlo chladnú. Ihneď ich premiešajte s pripravenou omáčkou a podávajte ich hneď po uvarení.

  8. Pred zapekaním cestovín misu pokryte maslom alebo olejom aby ste zabránili ich prilepeniu k povrchu.

  9. Chutné jedlo musí chutiť nie len žalúdku ale aj očiam. Preto je dôležité cestoviny aj správne ozdobiť. K typickým ozdobám cestovinových pokrmov patrí bazalka a petržlen, jemne nastrúhaný parmezán, olivy, kapary či mušle. Ďalej sa môžu použiť na malé kúsky nasekané paradajky ale aj citrónová kôra, ktorá chuťovo zvýrazní citrónovú omáčku. Jarná cibuľka zase vytvorí príjemný farebný kontrast na tanieri.

 10. A nakoniec ako cestoviny elegantne jesť? Hlavne tie dlhé, ako špagety vedia na tanieri niekedy poriadne potrápiť. Skúste preto nasledovný spôsob. Naberte na vidličku zopár špagiet. Špice vidličky pevne oprite o dno taniera alebo o lyžicu v druhej ruke a vidličkou otáčajte, kým sa na ňu špagety nenakrútia.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky