Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

O cestovinách | Cestoviny.eu

Úvod

Cestoviny patria medzi trvanlivé cereálne výrobky, ktoré sa vyrábajú a konzumujú už min 4000 rokov. Stručne povedané, cestoviny predstavujú pšeničnú konzervu s veľmi jednoduchým použitím.

Medzi hlavné VÝHODY
cestovín patria najmä nasledovné:

  1.   zdraviu prospešná potravina


Obsahujú priemerne 12 % bielkovín
, okolo 75 % sacharidov (prevažne škrob), 12 % vody a malý podiel tuku (približne 0,5 %). Obsah bielkovín a vláknin závisí od toho, či sú cestoviny vaječné, alebo bezvaječné, alebo od druhu múky, z ktorej sú pripravené. Z minerálnych látok obsahujú najmä vápnik a fosfor, zo stopových prvkov železo a zinok. V cestovinách sa nachádzajú tiež vitamíny B1, B2 a PP. Z hľadiska fyziológie výživy treba uviesť, že cestoviny majú medzi škrobnatými potravinami ako sú zemiaky, ryža, chlieb, výsadné postavenie. Pri konzumácii cestovín je priaznivým spôsobom ovplyvnená glykemická odozva i celý proces zažívania.

Zložené sacharidy, ktoré sú v nich obsiahnuté sa v tele odburávajú a používajú na vytváranie zásob energie alebo glykogému. Pri vysokej nutričnej hodnote je ich kalorická hodnota veľmi nízka. Preto sú veľmi vhodnou potravinou pre atlétov pred vytrvalostnými disciplínami ako sú maratónske behy a vytrvalostné disciplíny.


  2.   ľahká stráviteľnosť


Cestoviny obsahujú vlákninu
, ktorá pomáha regulovať zažívanie a navodzuje rovnováhu mikrobiálnej flóry a taktiež rezistentný škrob. Zároveň urýchľuje prechod potravy cez tráviaci trakt.


  3.   cenovo prístupná potravina


Na prípravu 4 porcií postačí 350 g cestovín. Dochutenie maslom a zmesou napr. cukru s maslom alebo mletými orechami či tvrarohom vyčaruje sýte a chutné jedlo.

  4.   jednoduchá a teda rýchla príprava


V zásade pozostáva z uvarenie t.j. času potrebného od zovretia vody po ich uvarenie a je v rozmedzí 3-10 minút. Ich príprava závisí od druhu použitých cestovín. Čerstvé cestoviny si vyžadujú určitú zručnosť pri ich vypracovaní, uvarení a dochutení. Mrazené sú už pripravené ako polotovar, ktorý stačí uvariť, omastiť maslom a posypať pripravenou posýpokou. Časová príprava je nenáročná.
Poslednú skupinu tvoria cestoviny sušené. Ich príprava je časové náročnejšia ale sú chutnejšie a menej náročné pre skladovanie.
Druhú etapu tvorí príprava omáčky, polievky, mäsa, zeleniny a pod. Táto časť prípravy cestovín môže byť časovo aj finačne náročnejšia.  5.   pestrosť prípravy


Cestoviny po uvarení je možné pripraviť tisícorakým spôsobom. Sú rovnako chutné studené (šaláty na rôzne spôsoby) ako aj teplé - ako príloha k mäsovým alebo zeleninovým jedlám. Zapekané alebo len uvarené omastené maslom s cukrovo-orechovo-makovou či tvarohovou posýpkou. Cestoviny môžeme pripraviť aj s rôznymi omáčkami, ktoré im dajú svoju vlastnú príchuť.
Pre ukážku si ponúkame rôzne aj naše recepty
!


  6.
 dlhá doba spotreby

Naša spoločnosť vyrába sušené vaječné a bezvaječné cestoviny. Doba minimálnej trvanlivosti vďaka obsahu vody do 12% je 12 až 18 mesiacov. Je však nutné dodržťať podmienky skladovania t.j. na suchom a tmavom mieste pri normálnej izbovej teplote.
Uzavreté v sáčku alebo dóze určenej na tento účel.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky