Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

História cestovín | Cestoviny.eu

História


Existuje niekoľko verzií o vzniku cestovín. Niekoľko rokov dozadu sa Taliansko, Čína a Blízky Východ nevedeli dohodnúť, kde sa cestoviny ako prvé vyskytli. No britský časopis Nature v októbri 2005 zverejnil správu, že archeológovia objavili najstaršiu misu cestovín práve v Číne, pri Žltej rieke v provincii Qinghai v severozápadnej Číne. Misa týchto žltých cestovín bola dobre zachovalá aj napriek tomu že je 4000 rokov stará. Obsahuje cestoviny iba o šírke 0,3 cm a dĺžke 50 cm, teda dosť podobné terajším ručne vyrábaným cestovinám. Misa cestovín sa nachádzala približne 10 m v zemi vďaka potope v tom období. Podľa National Geografic vedci určili, že boli vyrobené z 2 druhov prosa, ktoré sa pestovali v Číne pred 7000 rokmi.

Najstaršia písomná zmienka o cestovinách pochádza takisto z Číny z knihy, ktorá bola napísaná v časoch dynastie East Han niekedy medzi rokmi 25 a 220 n.
V súčasnosti je práve Taliansko krajina, ktorá sa vyznačuje ich najvyššou konzumáciou. Vysoká spotreba cestovín i v niektorých ďalších krajinách južnej Európy prispieva k nízkemu výskytu srdcových ochorení v týchto oblastiach.

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky