Prejsť na obsah

Hlavná ponuka:

Druhy cestovín | Cestoviny.eu

Druhy cestovín


 Podľa obsahu vajec
sa cestoviny delia na:

  bezvaječné cestoviny
- vyrábajú sa zo špeciálnej hrubej múky tzv. semoliny, vymletej zo pšenice tvrdej Triticum durum. Obsiahnutý lepok by mal byť stredných hodnôt ťažnosti pružnosti a napučiavania.

  bezvaječné semolinové cestoviny


  
  vaječné cestoviny
- vyrábajú sa z pšeničnej múky polohrubej Zlatý klas

  Podľa dĺžky
sa delia na:

  dlhé cestoviny
- tie sa delia na 2 základné druhy: na úzke, ako sú napríklad špagety a na široké, ako napríklad tagliatelle. Na výrobu úzkych cestovín sa zväčša používa len biela múka a voda, avšak široké druhy často obsahujú vajcia. Všetky možno kúpiť sušené aj čerstvé a vyrábajú sa v najrôznejších veľkostiach a s rôznymi príhuťami, napríklad špenátové, paradajkové alebo celozrnné. Široké cestoviny sú najobľúvenejšie na domácu výrobu, pretože ich tvary sa dajú krájať ručne alebo pomoou strojčeka. Špagety, makaróny a couscous (parené mleté zrná) sú najbežnejšie cestovinové výrobky. Couscous bol dlho základnou potravinou v Severnej Afrike.
  
  stredné cestoviny
- tam patria rezané makaróny, rezance, kolienka, veľké fliačky a mušle
 
  krátke cestoviny
- majú rozmanité tvary: trubičky, mušličky, špirály,  kolieska, tarhoňa, krúžky, fliačky, cestovinová ryža,.. Väčšina z nich sú sušené cestoviny vyrábané z múky a vody. Často ich môžete kúpiť v rôznych farbách a chutiach. Každý tvar má svoj taliansky názov, ktorý zvyčajne zodpovedá predmetu, na ktorý sa ponáša: napríklad conchiglie (mušľa), farfalle (motýľ), lumache (slimák), ruoti (koliesko)

  zvitky
- vlasové, polievkové, široké, vlnité


Ďalej poznáme:

plnené a vrstvené cestoviny
- malé druhy cestovín, ako napríklad tortelloni, sa plnia pikantnými náplňami, zatiaľ čo vo vrsvenýách pokrmoch sa plátky cestovín (lasagne) striedajú s omáčkou a s náplňou. Na prípravu cannelloni sa obdĺžnikové kusy cesta s náplňou zavinú, zalejú omáčkou a dajú sa zapiecť.

polievkové cestoviny
- malé polievkové cestoviny sa vyrábajú v množstve rozličných pekných a veselých tvrov. Dajú sa použiť v čírych vývaroch alebo v pokrmoch pre deti.

orientálne cestoviny
- mnohé orientálne rezance možno pripravovať rovnako ako talianske cestoviny, ale sklovité rezance a ryžové tyčinky sa musia pred použitím namáčať. Krehké won-ton a niektoré druhy škrobových rezancov sa smažia v horúcom tuku.


Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky